Naše fizično in duševno počutje se odseva na naši koži. Kadar smo v stresu, je obremenjena tudi naša koža. Strokovnjaki se strinjajo, da manj stresa koristi telesu, duhu in koži.
Sprostitev za lepše življenje in zdravje
Bolj sproščeno življenje ima lahko številne prednosti. Kaj mislimo s tem, ko govorimo o »sprostitvi«? Gre za osebno stvar, ideja o tem, kaj je sprostitev, je pri vsakem človeku drugačna. Nekaterim se zdi poslušanje glasbe pomirjajoče, drugi za odklop potrebujejo popolno tišino.
Razlikujemo med fizično, čustveno in kognitivno sprostitvijo:
- fizična sprostitev pomeni, da se zmanjša napetost v mišicah, znižata se krvni tlak in srčni utrip, dihanje pa se upočasni;
- čustvena sprostitev je pomirjujoč občutek dobrega počutja, notranje umirjenosti in vedrine;
- kognitivna sprostitev se zgodi, ko se spopadete z miselnimi procesi, ki vas navdajajo s tesnobo, zato se počutite manj obremenjene in bolj stvarne.
Stres se pojavi, ko ena od navedenih stvari ni v ravnovesju. Stres pa ni vedno slab. Poznamo tudi pozitivni stres, ki je del našega življenja. Športnik, denimo, ne more doseči svojega cilja v stanju fizične sproščenosti in tudi kognitivni stres lahko pri nekaterih ljudeh in v določenih situacijah predstavlja spodbudo. Toda stalen, vsakodneven stres ni zdrav. Pomembno je ugotoviti, kakšna kombinacija fizične, čustvene in kognitivne sprostitve ustreza vam osebno, da skušate to stanje večkrat doseči.