Atopijski dermatitis se lahko pojavi kjer koli na telesu. Ta članek navaja območja na telesu, ki so najpogosteje prizadeta, in razlaga vzroke in sprožilce atopijskega dermatitisa ter način nege atopijske kože.
Katere dele telesa atopijski dermatitis največkrat prizadene?
Nekateri telesni predeli so bolj izpostavljeni okoljskim dejavnikom kot drugi: naše pridne roke redno umivamo, poleg tega pa so verjetno najbolj izpostavljene morebitnim kemikalijam. Ta vrsta izpostavljenosti naredi kožo dovzetno za atopijski dermatitis. Naslednji dejavnik, ki vpliva na mesto pojava bolezni, je starost.
Oglejmo si nekaj predelov, ki so najpogosteje prizadeti:
- Obraz in vrat: atopijski dermatitis na obrazu je pogost pri dojenčkih in otrocih; pojavi se na licih, za ušesi, v vratnih gubah dojenčkov in na občutljivem predelu okrog oči. Več o tem lahko preberete v člankih Atopijski dermatitis na obrazu in Atopijski dermatitis na vekah.
- Glava in lasišče: seboroični dermatitis (pogosto imenovan temenice) se največkrat pojavi pri dojenčkih, toda tudi odrasli lahko trpijo zaradi atopijskega dermatitisa na lasišču. Preberite več o atopijskem dermatitisu na lasišču.
- Roke: atopijski dermatitis na rokah je pogostejši pri odraslih kot otrocih. Dostikrat gre za reakcijo na kemikalije, pogosto umivanje in/ali temperaturne spremembe, ki so jim izpostavljene roke. Preberite več o atopijskem dermatitisu na rokah.
- Roke in noge: atopijski dermatitis na rokah in nogah prizadene zlasti dojenčke in otroke. Preberite več o atopijskem dermatitisu pri dojenčkih in otrocih.
Kaj povzroči in/ali sproži atopijski dermatitis na različnih delih telesa?
Atopijski dermatitis je vnetna bolezen suhe kože. V veliki meri je genetsko pogojena in je povezana s poslabšano funkcijo bariere kože in imunskim sistemom. Ko je primarna bolezen enkrat prisotna, lahko njene simptome sprožijo najrazličnejši dejavniki. Preberite več v Razumevanje atopijskega dermatitisa.
Dražilne snovi in alergeni v okolju lahko sprožijo reakcijo pri osebah, nagnjenih k atopijskemu dermatitisu, v nekaterih primerih pa lahko povzročijo podoben odziv tudi pri ljudeh, ki v preteklosti niso imeli atopijske kože. To je pogosto pri kontaktnem dermatitisu na rokah in včasih v primeru atopijskega dermatitisa na vekah. Preberite več v člankih Atopijski dermatitis na rokah in Atopijski dermatitis na vekah.
Kako naj negujem atopijsko kožo na različnih delih telesa?
Ker zdravilo proti atopijskemu dermatitisu zaenkrat ne obstaja, je najboljši način, da poskrbite za svojo kožo, prepoznavanje in izogibanje potencialnim sprožilcem, da zadržite in ublažite simptome. Preberite več o nekaterih ukrepih, ki jih lahko upoštevate, v članku Razumevanje atopijskega dermatitisa.
Medicinsko zdravljenje in redna ter učinkovita nega kože lahko prav tako pomagata obvladovati simptome. Atopijski dermatitis ima dve izraziti fazi:
- akutna faza, ko bolezen izbruhne in je koža kar se da razdražljiva; Več o tej fazi lahko preberete v članku Prepoznavanje bolezni in ublažitev izbruhov.
- faza brez izraženih simptomov, ko je koža bolj pomirjena. Več o tej fazi lahko preberete v članku Razumevanje atopijskega dermatitisa.
Nega vaše kože ali kože vašega otroka mora biti prilagojena fazi bolezni in delu telesa, kjer se pojavi. Odkrijte, kako negovati atopijsko kožo, v člankih Kako negovati mlado atopijsko kožo in Kako negovati atopijsko kožo pri odraslih. Nasvet o tem, kako negovati specifične predele telesa, lahko poiščete v člankih Atopijski dermatitis na obrazu, Atopijski dermatitis na vekah, Atopijski dermatitis na glavi in lasišču in Atopijski dermatitis na rokah.