Fotostaranje povzroča čezmerna izpostavljenost soncu.
Fotoni UVB-žarkov sonca prodrejo v kožne celice in povzročijo neposredne poškodbe celične DNK. UVB-sevanje je vzrok za sončne opekline, neposredne poškdobe DNK pa lahko vodijo tudi v kožne bolezni, vključno s kožnim rakom.
Te neposredne poškodbe DNK sicer vplivajo na fotostaranje, vendar pa so UVA-žarki tisti, ki predstavljajo glavni vzrok prezgodnjega staranja kože. UVA-žarki prav tako poškodujejo celično DNK, vendar posredno: sprožijo namreč nastanek prostih radikalov, ti pa poškudujejo našo DNK v procesu, znanem kot oksidativni stres. Nedavna raziskava je pokazala, da k prezgodnjemu staranju kože prispevajo tudi žarki visokoenergijske vidne svetlobe (HEV), čeprav v veliko manjši meri kot UVA-žarki. Več o tem preberite v članku Vpliv UVA-, UVB- in HEV-svetlobe na kožo.
Čeprav so UVA-žarki manj intenzivni od UVB-žarkov, pa so 30- do 50-krat bolj prisotni in so razmeroma enako intenzivni tekom celega dneva in leta. Zato je pomembno, da v vseh letnih časih vsak dan nanesemo izdelek za zaščito pred soncem in tako preprečimo dolgoročne poškodbe. Priporočamo tudi, da poiščete izdelke za zaščito pred soncem, ki vključujejo zaščito pred HEV-svetlobo.